پر نور ترین لامپ ها برای مغازه

(۲ رای)
دسته:

تمام مغازه‌ داران به خصوص صاحبان مغازه های طلافروشی به تاثیر نور در مغازه واقف هستند. نورپردازی صحیح و اصولی روی رفتار مشتریان و میزان فروش تاثیر مستقیم دارد. در این مقاله به معرفی مناسب‌ترین و پرنورترین لامپ برای مغازه می پردازیم .

 

 

در نور پردازی مغاره باید دو نکته اصلی رعایت شود اول میزان روشنایی مورد استفاده دوم طیف نوری مورد استفاده که این طیف نوری برای هر شغل متغیر میباشد ، میزان روشنایی مطلوب برای مشتری، اعتماد او را به فروشنده و فروشگاه به همراه داشته و نمای ظاهری فروشگاه که با نورپردازی ویترین میسر می‌شود ، تاثیر مهمی در نگاه و برخورد اول مشتری می‌گذارد. مشتری با ورود به فروشگاه تحت تاثیر نورپردازی قرار گرفته و تصویری اولیه در ذهنش ایجاد می‌شود. اگر این تصویر مثبت باشد احتمال خرید مشتری نیز بیشتر است و اگر تصویر منفی‌ در ذهن او شکل گیرد احتمال خرید کردن نیز به تبع آن کاهش پیدا می‌کند. نورپردازی برای هر شغلی متفاوت است به عنوان مثال صاحب یک سوپر مارکت احتیاج به نورپردازی تخصصی ندارد صرفا باید نور متناسب با مغازه خود را فراهم کند اما یک طلا فروش بر اساس ابعاد ویترین نوع طلای استفاده شده در ویترین ( طلای زرد ، سفید و یا ترکیبی ) نوع مانکن ، جنس یا رنگ مانکن خود نور خود را تعیین کند شرکت دوراندیشان با تولید لامپ های SMD با کیفیت بصورت تخصصی در مورد نوع نور استفاده شده در مغازه های طلافروشی مشاوره میدهد .

 

۱ – لامپ های رشته ای ( Incandescent Light Bulb )

نور لامپ های رشته ای گرم و یکنواخت است و شباهت زیادی به نور طبیعی دارد و از این جهت بهترین نور مصنوعی میباشد .این لامپ ها از لحاظ بازده الکتریسیته مقرون به صرفه نیستند و کمتر از ۵۰ درصد انرژی دریافتی را به نور تبدیل می کنند .کشورهای در حال توسعه مانند استرالیا لامپ های با بزدهی بالاتر را جایگزین این لامپها کرده اند .

۲ – لامپ های بخار جیوه ( Mercury-vapor Lamp )

طول عمر مناسب مهم ترین ویژگی این لامپ هاست . با توجه به رنگ نور مناسب این لامپ ها برای تامین روشنایی بیرونی نظیر پارک پیاده رو و تامین روشنایی سالن های کارخانه ها مناسب است. از سوی دیگر با توجه به مخاطراتی که بخار جیوه برای محیط زیست دارد تولید این نوع لامپ ها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است . از طرفی اتلاف انرژی اینگونه لامپ ها بسیار بالاست . این بدان معنی است که کم کم دوران استفاده از این لامپ ها برای تامین روشنایی در حال اتمام است .

۳ – لامپ های بخار سدیم ( Sodium-vapor Lamp )

در لامپ های بخار سدیم ، گازی که در آن تخلیه الکتریکی صورت میگیرد بخار سدیم است . در نتیجه نور این لامپ ها در محدوده نور زرد قرار دارد . این لامپ ها طول عمر زیاد  بهره نور بسیار بالایی دارند ولی با توجه به رنگ نور نامناسب و درصد بازتاب رنگ نا مطلوب این لامپ ها بیشتر دز محیط هایی نظیر اسکله ها و بنادر و معابر شهری مصرف دارند . ولی چون شاخص نمود رنگ این لامپ ها بسیار پایین است استفاده از این لامپ ها برای محل هایی که در آنها افراد بصورت بلند مدت نردد دارند نظیر پیاده روها ، مراکز خرید شهری ، پارک ها ، سوله های صنعتی و … مناسب نیستند .

۴ – لامپ های متال هالید ( Metal-halide Lamp )

لامپ های متال هالید همانند جیوه است ، با این تفاوت که مقدار کمی از نمک های هالوژنی هم در آن وارد کرده اند که باعث بالا بردن کیفیت رنگ آن و از طرفی بهره نوری آن شده است ، و در دهه های اخیر به سرعت در حال جایگزین سایر انواع لامپ ها است . این نوع لامپ ها در محدوده ۷۰ تا ۲۰۰۰ وات تولید شده اند و در روشنایی داخلی و روشنایی سالن های کارخانجات و همچنین معابر شهری و استادیوم های ورزشی ، محوطه های خیلی بزرگ و … مورد استفاده قرار میگیرد لامپ متال هالید دارای دو حباب است ، حباب بیرونی از انتشار اشعه ماورا بنفش جلوگیری میکند و چنانچه بشکند ، استفاده از لامپ خطرناک است و میتواند آسیب جدی به چشم و پوست انسان وارد کند .

۵ – لامپ های ال ای دی ( LED Lamp )

ال ای دی یک نوع دیو است که با گذر جریان از آن ، مقدرای انرژی را بصورت نور ساطع میکند . این لامپ ها ار انرژی بسیار مکی برای تولید روشنایی استفاده میکنند و در ضمن قابلیت تولیده همه نوع رنگ را دارند . مصرف برق ده درصد لامپ های معمولی ، عمر بالا تا ۵۰ هزار ساعت و نوردهی بسیار زیاد از جمله مزیت های استفاده از لامپ LED میباشد . به همین دلیل روز به روز ابعاد استفاده از آن ها گسترده تر میشود و بسیاری اعتقاد دارند لامپ های ال ای دی آینده را از دست سایر رقبا خارج خواهند کرد . اکنون بسیاری از شرکت های بزرگ سازنده لوازم روشنایی مخصوصا شرکت های فعال در زمینه روشنایی منازل بسیار از فعالیت های خود را بر روی ال ای دی متمرکز کرده اند .

از سوی دیگر با توجه به اینکه LED ها قابلیت تغذیه با جریان AC و DC با مصرف کم را دارند لذا میتوانند از منابع انرژی خورشیدی و یا باطری نیز جهت تامین نیروی خود استفاده کنند . همچنین در خال حاظر جهت روشنایی معابر ، خیابان ها و جاده ها ، نورپردازی و زیبای سازی معابر و پل ها و مکان های مختلف استفاده از این منابع روشنایی با توجه هزینه های بالای تعمیر و نگهداری منابع روشنایی سنتی در این مکان ها و طول عمر بالا و صرفه جویی انرژی تا ۹۰ درصد ، توجیه فنی و اقتصادی استفاده از LED ها را بسیار بیشتر میکند .

۶ – لامپ هالوژن

لامپ های هالوژن اکثرا بسیار کوچک تر از لامپ های رشته عادی هستند زیرا برای کارکد موفق باید دمای حباب بیشتر از ۲۰۰ درجه سانتیگراد باشد . به همین منظور باید حبابی از جنس سیلیکای سیم کشی شده یا بعضی اوقات شیشه آلومینو سیلیکات باشد .

۷ – لامپ های فلورسنت مشهور به مهتابی و لامپ کم مصرف CFL

لامپ فلورسنت توسط تسلا اختراع و ثبت شد ، که بازده نور بسیار بیشتری از لامپ رشته ای و هالوژن دارد . برای داشتن نور یکسان این لامپ ها نسبت به لامپ های رشته ای یا هالوژن حدود ۳ تا ۴ برابر انرژی کمتری مصرف میکنند .

۸ – لامپ سی او بی COB

کلمه سی او بی مخفف Chips on Board به معنی چیپ های الکترونیکی چسبیده شده بر روی برد های الکترونیکی میباشد که به صورت واحد در کنار هم قرار گرفته شده . در این تکنولوژی جدید ، تعدادی LED بروی یک ماژول در کنار هم به صورت فشرده سوار میشوند و هنگامی که روشن میشوند به صورت یک هسته فوق العاده نورانی و روشن دیده میشوند .

۹ – لامپ SMD

SMD یا Surface Mount Device جدیدترین تقویت یافته ترین نسل از دیود هایت که از مونتاژ بسیار دقیق و ظریف چندین دیود در کنار هم به وجود می آید و در بین انواع لامپی که مقایسه شد از نظر کیفیت نور و میزان مصرف انرژی محصولی بی همتاست . در بین لامپ ها تنها لامپ های LED و SMD دوستدار محیط زیست و طبیعتند ولی هم چنان پر نوری و کیفیت نور لامپ های اس ام دی از آنها بهتر است و به طور مثال یک لامپ ۲۰ وات اس ام دی معادل دو لامپ سی او بی و سه لامپ ال ای دی نوردهی دارد.

بهترین نور برای مغازه ی طلافروشی

مناسب ترین نور برای صاحبان مغازه های طلافروشی لامپ اس ام دی است . لامپ های اس ام دی با طیف نوری مناسب و نور درخشنده باعث درخشندگی طلا در ویترین میشود . برای مشاوره و تعیین نوع نور استفاده از نور نچرال یا نور آفتابی و نور مهتابی و یا ترکیب آنها با مشاوران شرکت در تماس باشید .

کلام آخر

در این مقاله انواع لامپ ها را به شما معرفی کردیم ، با توجه به میزان نوردهی و مصرف انرژی لامپ های ال ای دی و اس ام دی گزینه مناسب تری برای روشنایی مغازه ها است ، با در نظر گرفتن کسب و کار خود و نور مورد نیاز میتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

ثبت نظرات شما
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است :(
اولین دیدگاه را شما ارسال کنید